Cena je platná iba pre online nákup.
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Pondelok-Piatok: 9.00-18.00 hod.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 90 € a máte dopravu ZADARMO
  • Štítky blogu
Blog
10.11.2022 Vianoce
Ako namaľovať zasnežený stromček - troma rôznymi technikami!
Ako maľovať vianočný stromček - troma rôznymi technikami - plochým štetcom, vejárovitým štetcom a guľatým štetcom! čítať celé
21.10.2022 Tekvica
Ako nakresliť tekvicu
Jeseň je čas tekvíc! Možno si myslíte, že ich kreslenie je zložité, najmä kvôli ich rebrám, ale s naším návodom budete tekvice kresliť okamžite. Uk... čítať celé
Ako nakresliť draka - návod krok za krokom
Ako nakresliť draka – návod krok za krokom Výtvarné návody / Autor Luciam čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

23.08.2022

Ako kresliť oči

Umelci svojim iným videním v istom okamihu cítia okamžitú fascináciu očí.A nie je to záhada, pretože oči sú najvýraznejšou a niekedy aj najzreteľnejšou črtou niekoho tváre. Nejako sa tiež, keď ich chceme nakresliť, ocitneme v jame zúfalstva, pretože oči je nielen ťažké prehliadnuť, ale aj ťažko nakresliť.Aby sme úplne zvládli umenie kresliť oči, musíme sa naučiť niekoľko prvkov, avšak v tomto článku sa budem snažiť čo najlepšie pochopiť základy tajomstiev očí a tiež vás prevediem tým najjednoduchšímspôsobom, ako kresliť oči bez prílišného utrpenia.

Čo sa naučíte v tomto návode

  • Základná štruktúra oka
  • Oči v tvári ako celok
  • Typy očí
  • Ako nakresliť realistické oči krok za krokom

Potrebné materiály

Oči, ktoré budete kresliť

A toto sú všetky kroky, ktorými vás prevedieme!

Časť 1: Základná štruktúra oka

Poďme si tu dať nejakú základnú teóriu, ak máte kúsok papiera po ruke, odporúčam vám kresliť so mnou.

1. Skléra

Skléra je naše očné bielko, celé ho pokrýva a chráni. Nie je však vždy biele, farby prechádzajú od svetlomodrej po zelenú a fialovú a sivú. Tu to predstavujeme tieňovaným kruhom (guľa).

2. Horné viečko

Je to komplexný súbor tkanív a svalov, ktoré chránia oko zvonku. Ako umelci to predstavujeme tvarom podobným krytu, ktorý presahuje naše očné buľvy. Keďže je spojený s našou pokožkou a svalmi, neprechádza úplne okolo očnej gule, ale má po stranách malé medzery.

3. Dolné viečko

Rovnako ako horné viečko, predstavujeme ho tvarom podobným krytu, ktorý sa pripája k hornému viečku a pokrýva našu očnú buľvu.

4. Dúhovka

Dokonale okrúhly kruh (pri pohľade spredu, pretože perspektíva mení svoj tvar pri pohľade z iných uhlov), ktorý ide presne do stredu našej očnej gule.

5. Zrenica

Ďalší dokonale okrúhly kruh (pri pohľade spredu, pretože perspektíva mení svoj tvar pri pohľade z iných uhlov), ktorý ide presne do stredu dúhovky. Vždy pamätajte na to, že zrenička prepúšťa svetlo, takže pri zmene prostredia mení aj svoj tvar. Pri dopade svetla sa stiahne a v tieni roztiahne.

6. Od základných tvarov k organickej forme

Teraz, keď máme všetci jasno v lekcii úplnej anatómie, preložme náš základný tvar očnej gule do skutočného oka (zjednodušená verzia).

Všimnite si, ako je spodok horného viečka skrytý pod líniou mihalníc? Je to hlavne kvôli uhlu pohľadu, ale aj kvôli gravitácii, ktorá spôsobuje, že naša pokožka klesá a trochu ju zakrýva.

Horná časť dolného viečka (vodná čiara) je však vždy viditeľná (zvyčajne červenkasté tkanivo). Je dôležité si to zapamätať, pretože je to jedna z menej viditeľných funkcií očí pre neskúsené oko, no zároveň jedna z najdôležitejších častí, keď sa snažíme naše oči oživiť.

Teraz, ten malý zelený kruh označuje oblasť slzného kanála, pretože koža sťahuje kĺb očných viečok, môže alebo nemusí byť úplne viditeľná, ale je to tiež dôležitá časť oka, na ktorú by umelci nemali zabúdať. Kožné záhyby, ktoré nám spôsobuje horné a dolné viečko, sú zjednodušené do línií a vďaka vyčnievajúcej stavbe prednej kosti a dutej štruktúre očnej jamky je najvýraznejšie horné viečko.

7. Od organických foriem k realistickým očiam

Teraz, keď už vieme, ako preložiť základné tvary do organických foriem, pozrime sa, ako vyzerá naše oko po nanesení niektorých tieňov a detailov.

Zdá sa, že ide o veľký krok od čiar k plne vykreslenému oku, nie je to však také ťažké. Pokračujte v čítaní a prevedieme vás celým procesom.

8. Pohľad zboku

Viem, že už chceš kresliť oko, ale počkaj ešte chvíľu, pretože je to veľmi dôležité. Oko pri pohľade zboku predstavuje rovnakú štruktúru ako pri pohľade spredu, avšak náš uhol pohľadu môže zmeniť tvary, ktoré vnímame, a sťažiť nakreslenie očí z rôznych uhlov.

Napríklad: Slzný kanál tu zmizol. Dúhovka je teraz tenký ovál, ktorý vyzerá, akoby vychádzal z očnej gule, aké prekvapenie! to isté ako so zrenicou, ktorá sa zdá byť príliš plachá a schováva sa za dúhovkou.

Pripomeňme si, že na vrchu dúhovky je priehľadné tkanivo nazývané rohovka, vďaka ktorému naše oko vyzerá, akoby to nebola úplne dokonalá guľa.

Tiež zrenička, to nie je nejaký náhodný kruh v našom oku, ale diera, ktorá prepúšťa svetlo. Keďže je to diera, nie je na vrchu alebo v strede rohovky, ale ďaleko za dúhovkou, predstavujeme ju čiernym oválnym tvarom blízko základne dúhovky, čo dáva ilúziu hĺbky.

9. Od základných tvarov k organickým formám

Teraz to vyzerá ako oko. Pomocou jemných línií a napodobňovaním kožných záhybov sme teraz zmenili náš škaredý tvar očnej gule na organickejšie vyzerajúce oko. Horné očné viečko je oveľa výraznejšie ako spodné, pretože je tiež zodpovedné za žmurkanie a viečko, ktoré sa najviac pohybuje. Spodné viečko je tiež ťahané kožou a svalmi na lícach, takže to niekedy nie je také viditeľné. Na znázornenie by mala stačiť jednoduchá čiara.

10. Od organických foriem k realizmu

Oči dávajú väčší zmysel, keď sú na nich pokožka, mihalnice a textúra. Nie je ťažké vedieť, ako prejsť z jedného kroku na druhý, ak ste sa aspoň raz učili o štruktúre.

 

Časť 2: Oči v tvári ako celok

1. Štruktúra tváre

Buďte trpezliví, sľubujeme, že to stojí za to!Alebo môžete túto časť preskočiť a naučiť sa to odznova, preto opakujem: Štruktúra je dôležitá!
Teraz vidíme lebku.Áno, nie je to také pekné, ale celkom užitočné a akosi ľahko zapamätateľné. 
 
Nezachádzajme do hlbokej anatómie lebky a nezameriavajme sa na oblasť očí, všimnite si, ako sme tam zvýraznili „tvar očnej masky“?Teraz to vyzerá trochu smiešne, ale verte mi, keď vám poviem, že tento tvar mi zmenil život.
 
Možno je to ťažké uveriť, ale áno, tento tvar mi pomáha zakaždým, keď chcem nakresliť oči, z akéhokoľvek uhla a výrazu, na základnej štruktúre vždy záleží, a pokiaľ si nechcete predstaviť lebku zakaždým, keď nakreslíte oči, odporúčam vámpokračovať v čítaní.
 
Tento tvar masky na oči napodobňuje očné jamky a nosový mostík, čo uľahčuje začlenenie očí do tváre.Všetko, čo musíme urobiť, je vložiť očné buľvy, umiestniť očné viečka na vrch, pridať detaily a voilà - základný tvar očí je hotový!
 
2. Pomôže objem
 
Keďže červené oblasti predstavujú duté očné jamky, malo by nám napovedať obočie, ktoré sme na ne nakreslili. Malá oblasť medzi vonkajším obočím a očnou jamkou sa pri dopade svetla zvýrazní, pretože predná kosť má v tejto oblasti výrazný výčnelok. Najtmavšia oblasť bude priamo medzi vnútorným obočím a horným viečkom, pretože ide o najdutejšiu časť očnej zóny.
 
Modrý zakrivený tvar predstavuje nos, keďže je zvýšený objem, svetlo dopadá presne na vrch, pričom boky ostávajú o niečo viac v tieni.
 
A keďže sa nám koža ťahá z očného viečka na čelo a na líce, svetlo dopadá presne do stredu týchto oblastí.
 
Časť 3: Typy očí
 
1. Základné tvary očí
Aj keď existuje veľa druhov očí.Štruktúra/tvary sa dajú takmer vždy rozložiť na rovnaké nepravidelné tvary.
 
Tieto červené, nepravidelné šesťuholníkové tvary predstavujú niektoré z mnohých typov očí, ktoré existujú, avšak všetky môžu byť reprezentované rovnakým šesťuholníkovým tvarom, pričom len trochu zmeniť uhly a dĺžky čiar a jeúplne iné oko. 
 
Avšak nielen to definuje množstvo typov očí.Je tiež dôležité si všimnúť, ako funguje pokožka okolo očí.Niekedy je oko zakryté, niekedy šikmé, niekedy vpadnuté, niekedy vyčnievajúce.Je dôležité pozrieť sa na referencie a identifikovať štruktúru za očami, ale aj jedinečné vlastnosti, ktoré očiam dáva vek, váha, rasa a zdravie.
 
2. Pridanie obočia
 
Keď sú oči hotové, nemôžeme si nevšimnúť, že niečo chýba, a áno, samozrejme, musí to byť obočie!
 
Obočie dáva očiam skvelú definíciu, vyjadruje množstvo emócií a robí nás dokonalými (vygooglite si ľudí bez obočia, ak mi neveríte), takže pridanie obočia k očiam je skvelým krokom k tomu, aby dávalo zmysel. Existuje tiež veľa tvarov obočia, rôznej hustoty, rôznych polôh. Pri kreslení očí spredu záleží len na tom, aby vyzerali symetricky.
 
3. Realistický vzhľad
 
Pri pohľade na tento obrázok si všimnete, že tie realisticky vyzerajúce oči boli nakreslené z tej istej štruktúry vpravo.
Vyzdvihol som tam niektoré dôležité prvky. Napríklad. Všimnite si, ako je vnútorné obočie bližšie k oku? Tieto červené značky vám to pomôžu vidieť.
Zelené čiary predstavujú, ako sa koža ťahá okolo očí. Azúrové čiary predstavujú spôsob, akým boli chĺpky na obočí urobené, smer prameňov a viac-menej aj to, ako fungujú chĺpky na obočí. Ale dosť už. Ste tu, aby ste sa naučili, ako nakresliť oko, aby sme to urobili!
 

Ako nakresliť realistické oči krok za krokom

Áno. Realistické. Poďme teda trochu pomaly a naučme sa nakresliť pekne vyzerajúce oči a zároveň vedieť, čo je za tým a ako veci fungujú. Pokiaľ ste nepreskočili časť o štruktúre. Potom sa pravdepodobne vrátite neskôr. Každý to robí. Na tieto kroky budete potrebovať svoje grafitové ceruzky, miesiteľnú gumu, normálnu gumu, pravítko, kompas, ohýbací nástroj a biele pero/tvorku.

Krok 1: Nakreslite kruh

Áno! Kruh, ľahké, však? Nech to nie je také veľké, ale ani také malé. Zmerajte si plátno a uistite sa, že sa vám ďalšie 2 z nich zmestia vodorovne a po stranách vám zostane miesto.

Krok 2: Nakreslite ďalšie dva kruhy

Povedali sme vám, aby ste si nechali miesto naviac, proporcie tváre nám hovoria, že vzdialenosť medzi očami je ďalšie oko, takže rovnaký princíp platí pre očné buľvy.

Krok 3: Rozrežte tieto kruhy na polovicu

Nakreslite mäkkú čiaru, ktorá rozdelí tri kruhy na polovicu.

Krok 4: Nakreslite dve šikmé čiary

Z hornej vnútornej strany každej očnej gule (očné gule, nie kruh v strede, to nie je očná guľa, len znázornenie priestoru) potiahnite dve šikmé krivky a uistite sa, že bod zlomu je mierne pod stredovou čiarou.

Krok 5: Nakreslite dva nepravidelné tvary šesťuholníka

Teraz je chvíľa pravdy, vytvorte tvar oka s tým nepravidelným šesťuholníkom, priamo na vrchole očných buliev, ale nedostaňte sa z nich.

Krok 6: Nakreslite horné a dolné viečka

Poznáte vŕtačku (pokiaľ vám neušla časť článku o štruktúre), nakreslite očné viečka podľa svojich preferencií a podľa požadovaného tvaru oka.

Krok 7: Nakreslite dúhovku

V presnom strede čiary nakreslite dúhovku (aj v strede našej očnej gule), jednu po druhej, pričom sa uistite, že nie sú príliš blízko seba alebo príliš ďaleko od seba.

Krok 8: Nakreslite zrenicu

Keďže oči kreslíme spredu, nakreslite zrenicu presne do stredu dúhovky a trochu ju vytieňujte.

Krok 9: Naznačte obočie

Vytiahnite dve čiary z hornej časti očných buliev (pamätajúc na vyčnievajúcu oblasť prednej kosti) k hornej časti vnútornej strany našej očnej gule, urobte to isté pre druhú a hotovo!

Krok 10: Organické formy

Premeňte štruktúru do organických foriem, vymažte vodiace čiary a mierne tieňujte tam, kde bol naznačený tvar obočia.

Krok 11: Vytieňujte očnú buľvu

Očná guľa je... no... guľa, takže ju vytieňujte, ako by ste zatieňovali guľu, ktorá je zasiahnutá svetlom spredu, ale je tiež ukrytá vo vnútri očných viečok a štruktúry tvárových kostí.

Príliš ťažké? Viem, ale potrebujem, aby ste si zapamätali štruktúru pri uplatňovaní všetkého, čo sme sa naučili. Môžete tiež sledovať zelené plochy a dať na ne jemné tieňovanie.

Krok 12: Očné viečka

Teraz vytieňujte očné viečka, začnite záhybom kože na hornom viečku, kde naneste tenkú, ale silnú vrstvu tieňovania na spodné viečko, kde budete veľmi jemne tieňovať, ako je znázornené.

Krok 13: Pod vnútorným obočím

Vráťte sa do časti štruktúry, ak neviete, prečo má táto oblasť jeden z najsilnejších tieňov alebo odtieňov v oblastiach zobrazených nižšie.

Krok 14: Vonkajšie viečko

Silne naznačte tiene v tejto oblasti, čím získate ilúziu objemu.

Krok 15: Očný vak

Táto oblasť sa nachádza medzi očnými svalmi a očnými jamkami a koža je tam veľmi tenká, takže u niektorých ľudí je táto oblasť silne prepadnutá alebo takmer nepozorovateľná. Pre tieto oči vložíme do zelených oblastí veľmi jemné tiene, aby sme nezabudli, že existujú.

Krok 16: Vonkajšie horné viečko a dolné viečko

Poďme teraz k dobrej časti. Tieto tieňované oblasti naznačujú dve dôležité časti štruktúry, okraj očnej jamky a začiatok lícnej kosti. V týchto oblastiach jemne vytieňujte, aby ste získali väčšiu ilúziu objemu tváre.

Krok 17: Vnútorná hranica oka

Táto časť očnej zóny je miestom, kde je koža najviac ťahaná lícami, takže tam zvyčajne svetlo dopadá silno. Odstráňte trochu farby z tejto zóny pomocou gumy a máte hotovo!

Krok 18: Nos

Nemôžeme skutočne nakresliť oči bez toho, aby sme aspoň trochu naznačili nos. Nosový mostík potrebuje ďalší celý článok pre seba, takže teraz len tieňujte na tie zelené plochy, ktoré som vám zvýraznil. Uistite sa, že dodržujete tento tvar a nepochybujte o tom, že na dosiahnutie tohto vzhľadu použijete gumu/hnetenú gumu.

Krok 19: Nos - časť 2

Na vrchole nosového mostíka, priamo medzi očami, je u väčšiny ľudí mierny výbežok vychádzajúci z prednej kosti, vďaka čomu je oblasť veľmi mierne zatienená.

Krok 20: Dúhovka

Teraz pre dúhovku vytiahnite zo zrenice niekoľko hrubých a tenkých čiar, ako je to znázornené, a uistite sa, že ich vytieňujete aj okolo nich, môžete to urobiť jemným kreslením na ne alebo pomocou nástroja na miešanie.

Krok 21: Dúhovka - časť 2

Teraz urobte trochu to isté pre okraj dúhovky, odtiaľ potiahnite tvarovače v tvare trojuholníka k zrenici, vložte a vyfarbite najostrejšou časťou bežnej gumy.

Krok 22: Obočie a mihalnice

Podľa línií, ktoré som pre vás zvýraznil, nakreslite tenké a hrubé čiary napodobňujúce chĺpky obočia a potom nakreslite hrubšiu čiaru na vrch oka, aby ste naznačili líniu mihalníc.

Krok 23: Mihalnice

Začnite len s niekoľkými krivkami, ako je znázornené nižšie, a potom medzi ne pridávajte ďalšie, vytvorte z nich figúrky ako stanové a umiestnite ich náhodne. Pamätajte, že mihalnice vyzerajú dlhšie na vonkajšej strane oka a menšie na vnútornej strane.

Krok 24 – Posledný krok: Hlavné body

Wow, toto bol výlet. Ale už ste skoro hotový! Naznačte nejaké odlesky bielym perom/značkou pod mihalnicami, slzným kanálikom a na očnej buľve, môžete to urobiť tak, ako si myslíte, že by to malo byť, podľa toho, kde sú tie oči vzhľadom na svetlo.

Dva malé štvorčeky sú na znázornenie okna, ale ja som ich zakrivil, pretože okno sa odráža na guľovom povrchu. A máte hotovo! Dúfam, že vám tento článok pomohol lepšie pochopiť oči a tiež dúfam, že ste sa zabavili!

Zdroj: Zdroj: Art Tutorials / By Artlex 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

NAŠE ZNAČKY

                                                     

Tip - Článok o FABER-CASTELL Pitt Artist Pens

https://www.merkantil.sk/Clanky-Informacie-Zaujimavosti-a7_0.htm

Kde nás nájdete

Palackého 22

Bratislava, 811 02

 
Kontakty
Merkantil.sk
Pondelok-Piatok: 9.00-18.00 hod.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk