Cena je platná iba pre online nákup.
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Pondelok-Piatok: 9.00-18.00 hod.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 90 € a máte dopravu ZADARMO
  • Štítky blogu
Blog
10.11.2022 Vianoce
Ako namaľovať zasnežený stromček - troma rôznymi technikami!
Ako maľovať vianočný stromček - troma rôznymi technikami - plochým štetcom, vejárovitým štetcom a guľatým štetcom! čítať celé
21.10.2022 Tekvica
Ako nakresliť tekvicu
Jeseň je čas tekvíc! Možno si myslíte, že ich kreslenie je zložité, najmä kvôli ich rebrám, ale s naším návodom budete tekvice kresliť okamžite. Uk... čítať celé
Ako nakresliť draka - návod krok za krokom
Ako nakresliť draka – návod krok za krokom Výtvarné návody / Autor Luciam čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

  1. Úvod
  2. Základné techniky s perami FABER-CASTELL Pitt Artist Pens
  3. Gvaš
  4. Sprievodca maľovaním gvašom pre začiatočníkov!
26.07.2022
Gvaš

Sprievodca maľovaním gvašom pre začiatočníkov!

Gvašová farba je podobná akvarelovým aj akrylovým farbám. Podobne ako akvarel je to pigment, ktorý sa musí zmiešať s vodou, aby sa mohol šíriť po papieri, plátne alebo akomkoľvek inom povrchu.

Gvaš sa dátuje do 18. storočia, v tom čase sa používal na vytváranie historicky relevantných a vizuálne príťažlivých umeleckých diel. Dnes umelci často popisujú gvašovú farbu ako „nepriehľadný akvarel“, pretože používa akvarelové štetce, na akvarelový papier a nanáša sa veľmi podobným spôsobom. Jediný rozdiel je v priesvitnosti, keďže po nanesení gvašu nebude papier pod ním tak viditeľný ako pri použití tradičných vodových farieb.

Gvaš je trochu podceňované, ale mimoriadne silné médium, ktoré by ste určite mali zvážiť pri zapracovaní do svojho štýlu. Čo je teda gvaš a ako ho použiťvo svoj umelecký prospech?

Čo je gvaš?

Gvašová farba je zmes prírodných alebo syntetických pigmentov, vody a arabskej gumy, ktorá v podstate pôsobí ako spojivo. V niektorých gvašových farbách sa pridáva krieda, aby farba získala ďalšie telo.

Začíname s gvašom

Začať s gvašom je jednoduché: všetko, čo potrebujete, sú farby, štetce, povrch, voda a miešacia miska alebo paleta.

Gvašové farby – existujú rôzne gvašové farby, s ktorými môžete pracovať. Ak experimentujete s gvašovou farbou prvýkrát, vždy je najlepšie kúpiť si najskôr niekoľko základných farieb, ako aj čiernobiele tuby na vytvorenie rôznych odtieňov a odtieňov. https://www.merkantil.sk/Gvasove-farby-nepriehladne-Daler-Rowney-Simply-sada-24-x12-ml-d117.htm

Štetce – ako už bolo spomenuté, medzi akvarelovými a gvašovými farbami je malý rozdiel, takže ak máte iba akvarelové štetce, môžete ich použiť. Môžete si vybrať z ponuky štetcov z prírodných alebo syntetických vlákien v rôznych veľkostiach v závislosti od toho, ako chcete použiť kvaš. Pri maľovaní gvašom budete chcieť mať štetec mokrý, aby ste s farbou mohli ľahko pracovať.
https://www.merkantil.sk/STETCE-SPACHTLE-c4_0_1.htm

Povrch – existuje niekoľko rôznych povrchov, s ktorými môžete pracovať, pokiaľ ide o prácu s gvašom. Akvarelový papier je vždy dobrou voľbou, a hoci môžete použiť plátno, to bude vždy lepšie fungovať s akrylovými alebo olejovými médiami.
https://www.merkantil.sk/61025485/e-search?q=akvarelov%C3%BD+blok

Voda – voda je nevyhnutná pri práci s gvašom. Pri nanášaní farieb je potrebné veľmi málo pigmentu, takže na vytvorenie správnej konzistencie farieb budete potrebovať nádobu s čerstvou vodou.

Miešacia paleta – gvaš sa dodáva buď v tube alebo v miskách. Vždy je najlepšie mať paletu na miešanie farieb, aby ste vytvorili celé spektrum farieb.
https://www.merkantil.sk/61025485/e-search?q=paleta

Maľovanie gvašom

Teraz, keď máte všetky svoje umelecké potreby, ďalším krokom je dozvedieť sa o správnych technikách maľovania gvašom. Aj keď s gvašovou farbou existujú nekonečné kreatívne možnosti, môže byť užitočné lepšie porozumieť niektorým z najbežnejších techník gvašovej maľby:

Farbenie – mnoho ľudí sa často rozhodne začať s farbením povrchu, na ktorom práve pracuje. To zahŕňa pokrytie oblasti vrstvou farby, ktorá slúži ako základný podklad. Jednoducho zmiešajte svoje gvašové farby s vodou, aby ste vytvorili riedku konzistenciu podobnú akvarelu, a premyte ju cez stránku. Táto technika je skvelá na pridávanie farieb do veľkých plôch vo vašej maľbe, napríklad na oblohu alebo krajinu. 

Vrstvy – keď máte základnú vrstvu, môžete začať vytvárať ďalšie vrstvy. Zvýšte kryciu schopnosť farby pridaním menšieho množstva vody do gvašu, čím vytvoríte bohatú pigmentovanú farbu, ktorá prekryje všetky obrysy ceruzky. Táto technika je najlepšia na maľovanie menších detailov.

Dry brushing – dry brushing je technika, ktorá vám umožňuje pridať textúru do vášho umeleckého diela. Zoberte trochu mokrého gvašu a utrite ho papierovou utierkou. Potom môžete takto suchým štetcom prejsť cez obraz a dosiahnuť tak krásnu textúru pier.

Samozrejme, toto je len niekoľko techník, ktoré môžete použiť, keď začínate s gvašom. Experimentujte s farbou napríklad na prebytočnom papieri a lepšie pochopíte, ako pigment funguje.
Veľa šťastia, nech vám to maľuje!
Váš Merkantil! www.merkantil.sk

Zdroj: Cowling & Wilcox

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

NAŠE ZNAČKY

                                                     

Tip - Článok o FABER-CASTELL Pitt Artist Pens

https://www.merkantil.sk/Clanky-Informacie-Zaujimavosti-a7_0.htm

Kde nás nájdete

Palackého 22

Bratislava, 811 02

 
Kontakty
Merkantil.sk
Pondelok-Piatok: 9.00-18.00 hod.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk